Tauron wspiera obrączkowanie bocianów

utworzone przez | lip 4, 2022 | Tauron

Tauron wspiera obrączkowanie bocianów

utworzone przez | lip 4, 2022 | Tauron

Prowadzenie badań ornitologicznych pozwala dokładnie zbadać awifaunę, zagrożenia na jakie jest narażona oraz opracować plan i przedstawić metody minimalizacji szkód, które mogłyby negatywnie wpłynąć na życie ptactwa. W Polsce rocznie obrączkuje się około 1000 ptaków, co znacznie ułatwia pracę ornitologów, a TAURON skutecznie przyczynia się do poprawy jakości badań dostarczając specjalistyczny sprzęt, który ułatwia pracę specjalistów na gniazdach zlokalizowanych na słupach energetycznych. Znanym w ostatnich dniach wydarzeniem było obrączkowanie młodych bocianów w Niepołomicach, w których od 2 lat znajduje się kamera online umożliwiająca obserwacje ptaków przez 24 godziny na dobę. Transmisja z kamery dostępna jest w serwisie YouTube i pozwala obserwować ptaki nie tylko badaczom, ale wszystkim zainteresowanym życiem małych bocianów.

Obrączkowanie zawsze jest ciekawe, bo daje możliwość zobaczenia młodych ptaków z bliska. To dzisiejsze było jednak szczególne, ponieważ między innymi zaobrączkowane zostały 4 ptaki, których życie można obserwować każdego dnia online. Są to więc nasi dobrzy znajomi, którym kibicują też internauci  – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja.

Słupy energetyczne – ostoja i bezpieczeństwo dla młodych bocianów

Słupy energetyczne wydają się być dla bocianów dogodnym miejscem na tworzenie gniazd. Aż 60% bocianów w Polsce właśnie w takich miejscach tworzymy domy dla swojego potomstwa, zapewniając im bezpieczeństwo przed drapieżnikami, którym ciężko wzbić się w powietrze bez skrzydeł, czy wdrapać na szczyt po gładkiej infrastrukturze.

Na infrastrukturze TAURON Dystrybucji mamy już ponad 2200 bocianich gniazd, a w samej Małopolsce, gdzie dziś było obrączkowanie młodych, około 600. Gdy ptaków nie ma w Polsce, dla ich bezpieczeństwa oraz dla bezpiecznej pracy sieci energetycznej, montowane są na gniazdach specjalne platformy, wynoszące gniazda powyżej przewodów pod napięciem. Jesienią i zimą nasze ekipy sprawdzają też, czy przerośnięte, ciężkie budowle nie zagrażają sieci energetycznej, a tym samym, czy nie będą powodować zakłóceń w dostawie energii do klientów –  mówi Ewa Groń, rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja.

Wysokie napięcie linii energetycznych, a przeprowadzanie badań

Chociaż bociany upatrują na słupach energetycznych bezpieczeństwa dla siebie i swojego potomstwa, nie można tego samego powiedzieć o grupach badawczych, dla których dużym utrudnieniem jest nie tylko praca na wysokości, ale głównie w pobliżu wysokiego napięcia. I chociaż wszelkie akcje prowadzone na rzecz bocianów są wspierane przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, badaczy, ornitologów i pasjonatów ptactwa, to nie udałoby się ani zaobrączkować bocianów, ani wyczyścić gniazd bez pomocy wsparcia energetyków. Na obszarze, na którym działa TAURON udało się na przestrzeni ostatnich dwóch lat zaobrączkować aż 2700 ptaków i nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie pracowników grupy Tauron.

Obrączkowanie bocianów odbywa się mniej więcej na przełomie czerwca i lipca, kiedy młode mają ok. 6 tygodni i nie umieją jeszcze latać. Gdy ktoś obcy zbliża się do gniazda przywierają do jego dna w bezruchu, a dorosłe osobniki odlatują i obserwują sytuację z bezpiecznej odległości. Nie spuszczają jednak swoich młodych z oka ani na chwilę – mówi dr Kazimierz Walasz, założyciel i prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, ekolog. –  Dostęp do gniazda podczas obrączkowania jest dodatkowo okazją do zebrania materiałów, które posłużą do pogłębionej analizy. Mierzona jest średnica i wysokość gniazda oraz usuwane są z niego niebezpieczne resztki – sznurki, folie, druty, i inne śmieci. Dokonuje się także pomiaru wagi, długość dzioba i jednego ze skrzydeł młodych. Te wszystkie materiały i dane mają ogromne znaczenie dla lepszego poznania ptaków i ich zwyczajów – mówi dr Walasz.

Jeżeli jesteś pasjonatem bocianów, lubisz ptactwo i odnosisz się z szacunkiem do natury, również możesz zadbać o bocianie gniazda w ramach akcji „Bociany TAURONA”.