Tauron – nowa infrastruktura światłowodowa w Sosnowcu i Rybniku

utworzone przez | lip 7, 2022 | Tauron

Tauron – nowa infrastruktura światłowodowa w Sosnowcu i Rybniku

utworzone przez | lip 7, 2022 | Tauron

Tauron – nowa infrastruktura światłowodowa w Sosnowcu i Rybniku

TAURON zakończył budowę infrastruktury światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w Sosnowcu i Rybniku. Docelowo w „białych plamach” (lokalizacjach wskazanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa) będzie można świadczyć usługi ponad 102 tys. przyłączy telekomunikacyjnych.

Z sukcesem zakończyliśmy budowę sieci światłowodowej kolejnych dwóch obszarów konkursowych POPC. Realizacja projektów trwała 37 miesięcy. Wciąż nie oddajemy koszulki lidera. Wszystkie dotychczas zakończone projekty w ramach trzeciego konkursu POPC to projekty TAURONA –  mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Grupy TAURON.

Realizowany przez TAURON projekt ma wyeliminować tzw. białe plamy, czyli obszary, w których dostępna przepustowość pasma internetowego było poniżej 30 Mb/s. Pozostałe projekty zostaną zrealizowane do grudnia 2022 roku. W kwietniu i maju z sukcesem TAURON rywalizował m.in. w Katowicach, Tychach, Krakowie i Tarnowie.

Na „Obszarze Sosnowieckim” wybudowaliśmy 775 km nowej sieci światłowodowej i 28 węzłów dostępowych. Zasięgiem sieci objęto aż 14 869 gospodarstw domowych w 142 miejscowościach.  Dostęp do usług szerokopasmowych na nowoczesnej sieci światłowodowej uzyskało w sumie 18 gmin: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Irządze, Kroczyce, Łazy, Mierzęcice, Ogrodzieniec, Pilica, Poręba, Psary, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Włodowice, Zawiercie oraz Żarnowiec. W ramach Projektu podłączono do sieci również 42 jednostki oświatowe –  tłumaczy Leszek Chwalik, wiceprezes spółki TAURON Obsługa Klienta.

Inwestycja łącznie kosztowała 45,5 mln zł, z czego 28 mln zł pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Za budowę sieci w Sosnowcu odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL S.A. TAURON zakończył czwarty projekt POPC, budując nową infrastrukturę światłowodową na terenie „Ziemi Rybnickiej”. 66 miejscowości w 22 gminach, w tym Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jastrzębie-Zdrój, Jejkowice, Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Lyski, Marklowice, Mszana, Nędza, Pietrowicach Wielkich, Pszowie, Raciborzu, Radlinie, Rudniku, Rybniku, Rydułtowach, Świerklanach, Wodzisławiu Śląskim i Żorach ma obecnie zapewnione przyłącza do szerokopasmowego internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Poza gospodarstwami domowymi, do szybkiego Internetu mają również dostęp 32 jednostki oświatowe.

Według dostępnych informacji, inwestycja w Rybniku warta jest 27 mln zł, z czego16 milionów zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Generalnym wykonawcą budowy sieci na terenie Rybnika była firma MX3 sp. z o. o. TAURON posiada blisko 58 tys. adresów gospodarstw domowych dostępnych dla usług szerokopasmowych o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. W wyniku zwiększonego zapotrzebowania na Internet światłowodowy, dla mieszkańców w zasięgu TAURONA dostępny jest już Internet światłowodowy o prędkości do 1 000 Mb/s.

W czerwcu mija rok odkąd rozpoczęliśmy świadczenie usług telekomunikacyjnych na sieci POPC. Nasze statystyki sprzedaży pokazują, że mieszkańcy najchętniej wybierają łącza z większą przepustowością.  Ponad 55% sprzedanych usług BSA to usługi o przepływności 300Mb/s, a 44% stanowią usługi o przepływności od 500 do 1000Mb/s. – dodaje Jerzy Topolski, wiceprezes Grupy TAURON.

Niezbędne informacje nt. realizowanego projektu znaleźć można pod adresem biznes.tauron.pl.