Odnawialne Źródła Energii
Instalacje fotowoltaiczne we Wrocławiu
OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii z założenia czerpią wartości z dóbr planety, nie obciążają środowiska i pozwalają na uzyskanie równowagi pomiędzy dbałością o strefę klimatyczną, a potrzeby człowieka. Instalacje fotowoltaiczne to nie tylko ukłon w stronę Ziemi, ale znaczne obniżenie kosztów za energię elektryczną.
Alternatywne źródła energii
Oszczędzaj na rachunkach za prąd z instalacją fotowoltaiczną
Z roku na rok zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii rośnie. W dobie rosnących cen staje się to jeszcze bardziej istotne, dlatego nie powinniśmy być zaskoczeni, że usługobiorcy szukają sposobów na skuteczne obniżenie kosztów za dostawę energii. Jak tego dokonać i jakie rozwiązania wybrać? Co z odnawialnymi źródłami energii i dlaczego wśród tych najbardziej popularnych rozwiązań znajduje się fotowoltaika? Podstawą jest świadomość procesu, wiedza z zakresu wykorzystania słońca do produkcji energii oraz sam sposób działania paneli fotowoltaicznych.
Panele fotowoltaiczne we Wrocławiu
Jakie zalety ma fotowoltaika?
Wybierając panele fotowoltaiczne we Wrocławiu wielu klientów zastanawia się, czy faktycznie warto się na takie rozwiązanie zdecydować. Jako wykonawcy instalacji fotowoltaicznych zdający sobie doskonale sprawę z tego jak one funkcjonują jesteśmy przekonani, że ich realizacja to doskonała decyzja i dlatego chcąc przekonać do tego innych wskażemy na kluczowe zalety jakie ma fotowoltaika:
Niższe rachunki za prąd
decyzja o instalacji fotowoltaicznej to szansa na obniżenie rachunków za prąd, instalacja będzie przynosić oszczędności i zyski przez długie lata. Mając swój własny prąd ogranicza się korzystanie z energii z sieci i tym samym zmniejsza się ponoszone koszty
Trwałość wykonanej instalacji
decydując się na fotowoltaikę można oczekiwać systemu, który będzie się charakteryzował wysoką trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne, dlatego instalacja będzie przez lata funkcjonować na wysokim poziomie.
Uniezależnienie od podwyżek
własna produkcja prądu to szansa na to, by uwolnić się od podwyżek cen energii, które w ostatnim czasie mocno dotykają odbiorców.
Łatwa obsługa instalacji
zaletą fotowoltaiki będzie również to, że jej obsługa nie jest zajmująca. Instalacja działa na prostych mechanizmach zjawisk fizycznych co sprawia, że nie trzeba do niej szczególnej wiedzy, by można było ją obsługiwać.
Dofinansowanie do instalacji
promowanie odnawialnych źródeł energii to szansa na to, by skutecznie ograniczyć koszty dzięki możliwości uzyskania dofinansowania na taką instalację
Odnawialne, stabilne źródło energii
fotowoltaika korzystając z paneli słonecznych właściwie wykorzystuje energię niewyczerpywalną i to jej ogromna zaleta. Słońce jest nie dość, że niewyczerpywalne to jednocześnie jest również czystym źródłem energii odnawialnej.
Wsparcie działań ekologicznych
fotowoltaika to idealny wybór dla tych, którzy chcą promować ekologię. Pozyskiwanie energii ze słońca to szansa na to, by wspierać środowisko eliminując emisję gazów i pyłów, które pojawiają się przy paliwach kopalnych
Fotowoltaika Wrocław
Na czym polega korzystanie z energii słonecznej?
Słońce to jedno z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnej, zaraz po wodzie i wietrze. Promienie słońca – a dokładnie fotony, czyli cząsteczki światła – uderzające o powierzchnię paneli zazwyczaj wykonanych z materiału krzemowego (lub jakiegokolwiek innego, który spełnia rolę przekaźnika) powodują ruch elektronów w ich wnętrzu, a te z kolei poruszając się po ogniwach paneli fotowoltaicznych zaczynają wytwarzać prąd stały (DC). Dzięki falownikowi – urządzeniu jakie jest jedną z wielu składowych całej instalacji fotowoltaicznej – prąd stały zostaje przetworzony na prąd zmienny (AC), czyli ten, który płynie w naszych gniazdkach i zasila domowe urządzenia.
Mając ogólne pojęcie jak słońce napędza ruch energii elektrycznej dzięki panelom fotowoltaicznym warto wiedzieć, co dalej dzieje się z energią wyprodukowaną przez naszą nieruchomość i jak system fotowoltaiki działa w praktyce. Możemy wyróżnić 3 rodzaje instalacji fotowoltaicznych: on-grid, off-grid i system hybrydowy.
System on-grid
W tym systemie instalacja fotowoltaiczna zamontowana na naszej nieruchomości łączy się z system energetycznym operatora usług energetycznych. Wytwarzana energia jest zużywana na bieżące potrzeby energetyczne, a wszelkie jej nadwyżki trafiają do dystrybutora energii, z którym mamy podpisaną umowę. Gdy jest ciemno lub słońce mocno chowa się za chmurami, oddaną do energetyki energię możemy odzyskać i czerpać z niej w 80%. Ważne jest również, że jeżeli sieć energetyczna do której jesteśmy przyłączeni ulega awarii, system fotowoltaiczny automatycznie się wyłącza.
System off-grid
W tym modelu instalacja fotowoltaiczna nie łączy się z siecią energetyczną, a wszystkie nadwyżki energii odkładają się w magazynie należącym do danej nieruchomości. Ten system daje właścicielowi o wiele większą niezależność związaną z wykorzystaniem i zużyciem wyprodukowanej energii, jednocześnie jest bardziej kosztowny z uwagi na budowę zaplecza do jej przechowywania. Minusem tego rozwiązania może być zmagazynowanie zbyt małej ilości energii, na zaspokojenie potrzeb domowników. Wówczas w nocy, lub w długie zimowe dni bez słońca możemy zostać pozbawieni dostępu do energii elektrycznej.
System hybrydowy
System hybrydowy, to połączenie modeli on-grid i off-grid. Poza przyłączeniem do sieci systemu fotowoltaicznego, nieruchomość jest wyposażona w akumulatory, czyli baterie gromadzące nadwyżkę energii elektrycznej. To osobisty magazyn domu, który stanowi zabezpieczenie energetyczne na rzecz wszystkich urządzeń. Część energii jest wykorzystywana na bieżąco lub trafia do zakładu energetycznego z możliwością jej odzyskania do 80%, a część wytworzonej energii zostaje zmagazynowana przez właściciela nieruchomości, co pozwala mu czerpać z zapasów do momentu ich wykorzystania.
Efektywność paneli fotowoltaicznych
Jak prawidłowo wykonać ich montaż?
Realizując dla naszych klientów instalacje fotowoltaiczne we Wrocławiu dbamy o to, by wykonane zostały one w pełni profesjonalnie, co umożliwia podniesienie efektywności przygotowanej instalacji. To kwestia o fundamentalnym znaczeniu, którą należy mieć na uwadze decydując się na panele solarne.
Korzystając z naszego doświadczenia klienci z Wrocławia mogą liczyć na zastosowanie metod, które sprawią, że panele uzyskają większą wydajność. Efektywność systemu fotowoltaicznego uzależniona jest od tego jaki jest dostęp do światła słonecznego. Dlatego realizując projekty dla naszych klientów szukamy takich miejsc, w których montaż paneli będzie właściwy i można będzie oczekiwać, że korzystać będą z pokaźnej dawki promieniowania.
W zależności więc od indywidualnych uwarunkowań montaż instalacji realizowany jest na dachach albo w gruncie, w taki sposób, by maksymalizować czas ekspozycji na promienie słoneczne. W przypadku montażu w gruncie istnieje możliwość zastosowania wysięgników, które sprawiają, że panele znajdują się wyżej i tym samym efektywność pozyskiwania energii słonecznej rośnie.
Dlatego decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu należy mieć świadomość, że wykonanie tego w pełni profesjonalnie jest bardzo istotne, ponieważ wpływa na efektywność instalacji. W związku z tym warto oddać wykonanie instalacji w ręce specjalistów, którzy zadbają o jej właściwe wykonanie i zrealizują ją na najwyższym poziomie.
Położenie Polski, a fotowoltaika
Czy fotowoltaika w Polsce ma sens?
Sceptycy twierdzą, że Polska znajdując się na danej szerokości geograficznej nie jest predysponowana do korzystania z fotowoltaiki. To nonsens, o czym szybki przekonują się klienci, którzy zdecydowali się na nasze panele fotowoltaiczne we Wrocławiu i wykonana przez nas instalację. O ile faktycznie ziemia nie jest równomiernie pokryta promieniami słonecznymi, o tyle nasze położenie nie ogranicza możliwości zastosowania fotowoltaiki. Trzeba bowiem wskazać na jeden istotny fakt, a mianowicie to, że natężenie promieniowania słonecznego jest dla Polski oceniane średnio na 1000 kWh/m2 i to oznacza, że jesteśmy pod tym kątem na równi z Niemcami, a to kraj, który jest liderem w Europie jeśli chodzi o moc zastosowanych paneli fotowoltaicznych.
Polska znajduje się więc na mapie w takim miejscu, że bez obaw można się decydować na wykonanie instalacji fotowoltaicznej, a ta w pełni powinna spełnić swoje zadania, pod warunkiem, że będzie wykonana profesjonalnie, z dbałością o dobór miejsca, tak by maksymalizować jej efektywność.
Dla firm i klientów indywidualnych
Gdzie można wykonać instalację fotowoltaiczną?
Rosnące zainteresowanie fotowoltaiką związane jest również z szerokimi możliwościami wykorzystania takiej instalacji w różnego rodzaju miejscach. Nie tylko domy prywatne mogą się zdecydować na fotowoltaikę. Taka instalacja sprawdzi się w firmach, może być wykorzystywana w budynkach biurowych, szkołach, przedszkolach, a nawet na budynkach sakralnych, szczególnie tych, które nie znajdują się pod nadzorem konserwatora zabytków. Nasza firma ma za sobą instalacje wykonane na różnych budynkach i jesteśmy w stanie dzięki temu każdemu z klientów zaproponować optymalne dla niego rozwiązania.
Kredyt, dotacja czy leasing?
Dostępne formy finansowania fotowoltaiki w Polsce
Fotowoltaika nie należy do najtańszych rozwiązań, jednak aby odczuć jej pozytywny wpływ na budżet domowy, trzeba liczyć się z wydatkiem, który zwróci się z nadwyżką na przestrzeni 6 – 8 lat. Koszt położenia paneli fotowoltaicznych zależy od kilku czynników: mocy systemowej instalacji, ilości i rodzaju paneli, powierzchni dachu, konstrukcji dachowej – jeżeli wymaga ona renowacji lub specjalnego przygotowania pod panele solarne, wówczas cały koszt inwestycji rośnie, umiejscowienia samych paneli (dach czy grunt).
Najprostszym rozwiązaniem na położenie paneli fotowoltaicznych jest uzyskanie w banku kredytu lub podpisanie umowy leasingowej. Warto jednak mieć na uwadze, że w dobie dążenia do „zielonej energii” i zmian mających na celu poprawę strefy klimatycznej, którą wpsiera Unia Europejska, na rynku znajdziemy wiele program dofinansowujących inwestycje fotowoltaiczne. W 2022 roku o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii możemy ubiegać się w ramach programów:
Program Czyste Powietrze
Wsparcie rządowe dla Klientów, którzy zdecydowali się na wymiane źródeł energii lub źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku.
Program Mój prąd
Najbardziej popularny, rządowy program dofinansowujący fotowoltaikę i wyłącznie jej dedykowany.
Agroenergia
Program dedykowany właścicielom i nieruchomości rolnych, który dotyczy fotowoltaiki, farm wiatrowych, pomp ciepła oraz instalacji hybrydowych.
Program Moje ciepło
Dofinansowanie dla osób, inwestujących w pompę ciepła. Połączenie z fotowoltaiką może obniżyć koszty zarówno jednej jak i drugiej inwestycji.
Inną formą dofinansowania do fotowoltaiki są między innymi odliczenia poniesionych kosztów od podatku, refinansowanie kredytu zaciągniętego na inwestycję lub zaciągnięcie dedykowanego pod ekologiczne rozwiązania zobowiązania. Jeżeli więc nie spełniasz warunków umożliwiających Ci złożenie wniosku o dotację rządową, warto zapoznać się z ofertami między innymi tych banków: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski.
Przygtowanie instalacji fotowoltaicznej
Aspekty techniczne jakie trzeba mieć na uwadze
Nasza firma specjalizująca się w wykonywaniu instalacji fotowoltaicznych we Wrocławiu zadba o każdego klienta i będzie w stanie wykonać w pełni profesjonalną instalację dopasowaną do warunków technicznych budynku. W tym względzie należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach warunkujących przygotowanie instalacji:
Określenie rocznego zużycia energii
planując fotowoltaikę należy wybrać odpowiednią ilość paneli i moc instalacji, dlatego zacząć trzeba od określenia rocznego zużycia energii elektrycznej w budynku
Określenie powierzchni koniecznej do montażu paneli
wiedząc już jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku łatwiej zaplanować również jaka będzie konieczna do wykonania instalacji powierzchnia dachu.
Znalezienie miejsca na falownik
falownik powinien znajdować się w takim miejscu, gdzie będzie blisko paneli, by ograniczyć ilość okablowania, jednocześnie nie powinien być blisko wilgoci i zapyleń.
Prosta konstrukcja dachu
jeśli fotowoltaika planowana jest już na etapie projektu domu to warto mieć to na uwadze i decydować się na prostą konstrukcję dachy, bez okien dachowych na części połaci dachowej czy jaskółek. Prosta konstrukcja ułatwi wykonanie fotowoltaiki
Właściwe pokrycie dachu
od strony technicznej montaż instalacji uzależniony będzie również od materiału jaki będzie pokrywał dach. Jeśli instalacja zajmie większość dachu to nie ma sensu wykonywać drogie i ciężkiej dachówki ceramicznej.
Dach z odpowiednią nośnością
moduły fotowoltaiczne będą swoje ważyć, dlatego tak istotne będzie przygotowanie konstrukcji dachy uwzględniającej to obciążenie.
Zwracając uwagę na takie kwestie techniczne jesteśmy w stanie wykonać profesjonalną dopasowaną do potrzeb i oczekiwań klienta instalację fotowoltaiczną.
Dlaczego my?
Profesjonalne instalacje paneli fotowoltaicznych
Jesteśmy firmą, w której OZE idealnie wpisują się w strategię marki, a alternatywne źródła energii nie mają przed nami tajemnic. W zależności od usytuowania budynku, rejonu w jakim jest położony oraz warunków atmosferycznych jakie panują na konkretnym obszarze, jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom naszych Klientów i wybrać rozwiązania dostosowane do ich potrzeb.
Jeśli więc interesuje Cię fotowoltaika we Wrocławiu, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do poszerzenia swojej wiedzy dotyczącej alternatywnych źródeł energii i ich wykorzystania.