PGE – Polska Grupa Energetyczna od lat wspiera i angażuje się w projekty dotyczące ochrony przyrody i środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że to właśnie PGE jest liderem kształtującym nową w Polsce branże w sektorze odnawialnych źródeł energii, jakimi są morskie farmy wiatrowe. Grupa PGE aktywnie chroni sokoły wędrowne i bociany. Swoimi działaniami wspiera Biebrzański Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy i Wigierski Park Narodowy prowadząc liczne projekty edukacyjne i naukowo – badawcze. Dodatkowo od 2021 roku jest partnerem Ligi Ochrony Przyrody, a już od 22 lat w ramach programu „Lasy Pełne Energii” prowadzi działania mające na celu ochronę klimatu, poprawę stanu wód gruntowych oraz odbudowę lasów, poprzez sadzenie nowych drzew w miejscach, które najbardziej dotknięte są utrata swoich naturalnych walorów.
Zabawa, rozrywka i edukacja w Wigierskim Parku Narodowym
Wigierski Park Narodowy to idealne miejsce do zgłębienia wiedzy na temat przyrody, środowiska i naturalnych zasobów planety. Liczne jeziora otoczone lasami, bogata roślinność i fauna to moment, w którym każdy może złapać chwilę wytchnienia, oderwać się od zgiełku miasta, elektroniki i naładować baterię. Wigierski Park Narodowy wspólnie z Grupą PGE przygotował moc atrakcji, mnóstwo edukacyjnych spotkań i programów, nie zabraknie również spotkań w terenie i różnych aktywności fizycznych. Oto co czeka na turystów odwiedzających okolice Jeziora Wigry w okresie od czerwca do września 2022 roku:
Pokaz 6 filmów przyrodniczych w ramach cyklu „Przyroda w filmie” odbywać się będzie w Ośrodku Edukacji Środowiskowej nad Jeziorem Wigry. Filmy emitowane są w godzinach popołudniowych, a pierwszy pokaz, który odbył się 29 czerwca odkrywał tajniki z życia wilków, zarejestrowane przez specjalne kamery rozmieszczone w różnych miejscach parku.
6 spotkań ze specjalistami różnych dziedzin w ramach cyklu „Gawędy o przyrodzie”. Spotkania zaplanowane są na wieczorne czwartki w Ośrodku Edukacji Środowiskowej.
2 spotkania w ramach Przyrodniczych warsztatów ruchowych, które obejmują edukację z zakresu przyrody i zajęcia sportowe z instruktorem.
Letnia Akademia Przyrody, zaplanowana w terminie od 26 do 29 lipca, która obejmuje nie tylko przyrodnicze pogaduchy, ale także obserwacje w terenie przy pomocy różnych przedmiotów dydaktycznych (lupy, lornetki, mikroskopy itp.).
8 sierpnia odbędą się „Warsztaty dla pszczół”. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zbudować domki dla pszczół wolnożyjących z ekologicznych materiałów, a następnie ustawić je na swoich posesjach.
27 sierpnia w ramach Międzynarodowego Dnia Nietoperza będzie można zbliżyć się do latających wampirów, zaobserwować ich życie i zachowanie w naturalnym środowisku, a także posłuchać za pomocą specjalnych detektorów. Wszystko to w ramach programu „Nietoperze nad Wigrami”.
We wrześniu na turystów czeka spotkanie edukacyjne o jeleniach. W ramach programu „Rykowisko nad Wigrami” zainteresowani będą mogli porozmawiać o życiu tych dzikich zwierząt, a następnie obserwować je w terenie. Na zakończenie spotkania przewidziane jest ognisko.
W okresie letnim można również wybrać się na spacer po Wigierskim Parku Narodowym z kijkami nordic walking, pod okiem wykwalifikowanego trenera. Dla najbardziej aktywnych spacerowiczów zostały przewidziane nagrody, a cały cykl spotkań odbywa się w ramach programu „Oddychaj lasem”.
Dokładne terminy i tematy spotkań są na bieżąco aktualizowane i dostępne na stronie Wigierskiego Parku Narodowego.