W tym roku wakacje nad morzem nie będą nudne, a na pewno nie w Ustce, Łebie, Lubiatowie i Sasinie. To właśnie w tych miejscowościach, bez względu na wiek, będzie można zaczerpnąć wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii i morskich farm wiatrowych, a wszystko to za sprawą projektu edukacyjnego, jaki przygotowało PGE pod nazwą „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”. Na plażach w wyżej wymienionych miejscowościach powstaną interaktywne strefy edukacyjne, gdzie zarówno mieszkańcy jak i turyści będą mogli zdobyć lub poszerzyć wiedzę w temacie alternatywnych źródeł energii i dostaw prądu.
Jak mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej „Znaczenie odnawialnych źródeł energii w polskiej energetyce rośnie z każdym dniem. Kluczową rolę w tym sektorze już niedługo będzie odgrywać morska energetyka wiatrowa. PGE, jako lider tego rozwijającego się sektora, dba o to, aby dostarczyć wszystkim Polakom wiedzę na temat tego nowego dla naszego kraju sposobu produkcji energii elektrycznej. Chcemy pokazać, że moc pochodząca z bałtyckiego wiatru już niedługo będzie stanowić ważny element niezależności energetycznej Polski”.
Trudno nie zgodzić się z faktem, że odnawialnych źródeł energii elektrycznej w Polsce nieustannie brakuje, a perspektywa ich rozbudowy jest obiecująca, co pokazuje chociażby historia portu w Grimsby w Wielkiej Brytanii. Port, który słynął z rybołówstwa przestał istnieć w związku z ustającym zapotrzebowaniem na dostarczane produkty i usługi. Wybudowanie w jego okolicy morskiej elektrowni wiatrowej dostarczyło nie tylko ekologicznych rozwiązań związanych z dostawą energii, ale również przywróciło do życia Grimsby i przyniosło nowe perspektywy rozwoju mieszkańcom w okolicy.
Trzeba mieć świadomość, że budowa wiatrowej elektrowni wodnej to nie tylko zarobek dla osób, które fizycznie zajmą się jej powstaniem, ale także specjalistyczna obsługa całego procesu dostawy energii tuż po jej uruchomieniu. Budowa alternatywnych źródeł energii w Polsce, to nowe możliwości i stanowiska pracy dla młodych ludzi, ochrona środowiska i planety poprzez czerpanie z naturalnych procesów jakie zachodzą na ziemi, a także wolność w zakresie dostaw prądu.
Co oferuje PGE w ramach akcji edukacyjnej?
Trzeba przyznać, że PGE stanęło na wysokości zadania, aby zachęcić do rozwoju i zdobywania nowej wiedzy wszystkich obecnych na plaży, nawet tych najmłodszych. Na zainteresowanych czekają strefy z okularami VR, które przeniosą ich do wnętrza turbiny wiatrowej. Nie zabraknie strefy informacyjnej, gdzie turyści i mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się jakie korzyści można czerpać z odnawialnych źródeł energii jak działają i czym są morskie farmy wiatrowe, a także zobaczyć wielkość turbin wiatrowych w skali, np. w odniesieniu do wieży Eiffla.
Aby zachęcić społeczność do poszerzenia wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii, PGE zorganizowało różnego rodzaju gry i zabawy sportowe. Będzie można pograć w siatkę, piłkę nożną lub odbyć trening siłowy na przeciąganiu liny. Dla fanów wszelkich aktywności fizycznych przybędą również gwiazdy polskiego sportu takie jak Zofia Klepacka, Tomasz Romanowski, Dominik Lewiński, Maja Dziarnowska, Maciej Rutkowski, Agata Barwińska, Jakub Sztorch i Mikołaj Staniul. To idealna okazja do zdobycia autografu, wspólnego zdjęcia, przybicia piątki i porozmawiania o ważnych dla nas wszystkich kwestiach związanych z energią elektryczną.
Kiedy powstaną morskie farmy wiatrowe nad Morzem Bałtyckim?
Grupa PGE prężnie działa w kwestii powstawiania morskich farm wiatrowych i jest niepodważalnym liderem produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. Obecnie Grupa PGE realizuje inwestycje morskich farm wiatrowych w ramach programu Offshore, a farmy Baltica 1, Baltica 2 i Baltica 3, według harmonogramu, zaczną zasilać gospodarstwa domowe w 2026 r. Głównym celem PGE jest uruchomienie morskich elektrowni wiatrowych, które miałyby dostarczać prąd do 10 mln gospodarstw w Polsce, a planowana data tego przedsięwzięcia przypada na 2040 rok.
Firma PGE od 2021 roku złożyła aż 8 wniosków o pozwolenie na wybudowanie morskich farm wiatrowych na terenie Morza Bałtyckiego. Warto zaznaczyć, że dwa ze złożonych wniosków zostały opracowane wspólnie z Eneą, a jeden z nich z Tauronem. Obiecujący wydaje się również wniosek złożony wspólnie z firmą Ørsted, która była odpowiedzialna za budowę morskiej farmy wiatrowej w okolicach portu Grimsby.