Pierwsza farma fotowoltaiczna od ENEA

utworzone przez | cze 13, 2022 | ENEA

Pierwsza farma fotowoltaiczna od ENEA

utworzone przez | cze 13, 2022 | ENEA

Farma fotowoltaiczna w Jastrowiu w województwie wielkopolskim została zbudowana i zaprojektowana przez spółki z Grupy Enea. GPZ Jastrowie należący do grupy Enea Operator, zlokalizowany obok farmy, korzysta już z energii elektrycznej wytworzonej przez ponad 7 400 paneli fotowoltaicznych. Farma powstała dzięki współpracy lokalnej spółki Enea Nowa Energia z gminą. Na tym jednak firma nie poprzestaje. W planach jest już nawiązanie nowych kontraktów z samorządami innych miejscowości w celu stworzenia kolejnych farm fotowoltaicznych.

Cieszę się, że Enea Nowa Energia, zainwestowała na terenie gminy Jastrowie. Finalizujemy dziś ważną inwestycję, która przyniesie naszej gminie nie tylko wartość dodaną w postaci podatków, ale również zyskujemy status gminy w której powstała pierwsza tego typu inwestycja w Grupie Enea. Enea Nowa Energia to dla nas poważny partner, otwarcie farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu to pierwszy etap naszych wspólnych planów a ja wierzę, że wraz z nowymi inwestycjami Enei Nowa Energia w Gminie i Mieście Jastrowie pojawi się nowa dobra energia – zaznaczył Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia.

Budowa farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Farma z pełną mocą ruszyła w marcu 2022 roku wytwarzając energię ze słońca. Prace związane z zakończeniem ostatnich zadań wykończeniowych rozpoczęły się w czerwcu 2022 roku, a koszt inwestycji wyniósł 8,4 mln zł. Wykonawcą i inwestorem były odpowiednio Enea Nowa Energia i Enea Serwis. Panele Farmy w Jastrowiu zajmują 14,4 tys. m2 powierzchni i ważą 161 ton, a wszystkie zostały wyprodukowane w technologii Si-Mono. Do połączenia całej instalacji zużyto zaledwie 50 km przewodów. Szacuje się, że instalacja fotowoltaiczna w Jastrowiu będzie wytwarzać wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby energetyczne mniej więcej 1000 domów rocznie.

– Inwestycja w Jastrowiu jest pierwszym z projektów farmy fotowoltaicznej zrealizowanym w Grupie Enea wpisującym się w naszą Strategię Rozwoju. Instalacja powstała w ramach wewnątrzgrupowej współpracy – liczę, że zdobyte przez spółki doświadczenie będzie procentowało przy kolejnych projektach i pozwoli na szybki rozwój mocy PV w Grupie Enea.  Nowa inwestycja będzie impulsem do szybszego zwiększania potencjału OZE i podnoszenia konkurencyjności Grupy Enea – podkreślił Paweł Majewski, prezes zarządu Enei.

Enea Nowa Energia sfinalizuje w tym roku kolejne inwestycje fotowoltaiczne. W Krzęcinie w województwie zachodniopomorskim powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,607 megawatów. Ponadto farma fotowoltaiczna Likowo w Płotach (woj. zachodniopomorskie) będzie miała około 1 MW mocy. Ponad 9 tys. modułów zostanie wykorzystanych do budowy farm Lubno I i II w gminie Lubiszyn (woj. lubuskie).

– Ten najnowszy, ukończony projekt inwestycyjny Enei Nowa Energia w Jastrowiu pokazuje, jak dobre efekty przynosi współpraca z samorządami. Dzięki zaangażowaniu się w projekt zarówno burmistrza Jastrowia Piotra Wojtiuka, jak i władz powiatu złotowskiego i województwa wielkopolskiego, możemy cieszyć się dzisiaj z nowej farmy, która zasili sieci energetyczne zieloną energią – podkreśla Krzysztof Czaban, prezes Enei Nowa Energia.

Korporacja Enea Nowa Energia zapowiedziała ekspansję w zakresie wytwarzania energii odnawialnej, spowodowaną różnymi czynnikami, w tym farmami fotowoltaicznymi. Niektóre z programów są częścią inicjatywy „Fotowoltaika dla każdej gminy”. Inicjatywa ta ma na celu inwestowanie w odnawialne źródła energii, które powstają we współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego.

– Inwestycja Grupy Enea w farmy fotowoltaiczne pokazuje i potwierdza, że będziemy przekształcać naszą energetykę w zeroemisyjną. To również zapowiedź unowocześnienia naszej gospodarki, wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, aby Polska rozwijała nowoczesną energetykę. Myślę, że kolejnymi krokami będą fabryki paneli fotowoltaicznych, tak abyśmy nie musieli ich sprowadzać. Chcemy być w tym zakresie samowystarczalni i uważam, że jest to w naszym zasięgu.  Wszystko to pokazuje, że Polska idzie w dobrym kierunku i energii nam nie zabraknie – powiedział poseł Marek Suski przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.