W grudniu 2021 roku E.ON Polska ogłosił konkurs dla warszawskich szkół podstawowych, który polegał na przedstawieniu przez instytucje oświaty pomysłów na szkolne ekoinicjatywy. W ramach inicjatywy SłuchaMY Was uczniowie, których szkoły zgłosiły się do konkursu mieli trudne zadanie, jednak niesłychanie ważne dla prawidłowego funkcjonowania planety Ziemi. Stworzenie konkursu związanego z ekologią i dbaniem o środowisko naturalne, poza samą atrakcyjnością nagrody, którą miały być panele fotowoltaiczne, przyczyniło się do popularyzacji tematu ochrony środowiska w szkołach, w różnych grupach wiekowych. Poza instalacją paneli słonecznych, szkoły otrzymały także dofinansowanie na najbardziej kreatywne i potrzebne ekoinicjatywy w swoich placówkach.
To dla nas bardzo ważne, aby wsłuchiwać się w głos młodego pokolenia, które coraz bardziej jest świadome konieczności działań na rzecz środowiska – mówi Aleksandra Smyczyńska. – Instalacje fotowoltaiczne pozwolą szkołom funkcjonować bardziej ekologicznie, zwiększyć efektywność energetyczną i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Projekt poszerzy wiedzę uczniów na temat odnawialnych źródeł energii, a specjalne dofinansowania wesprą szkoły we wdrożeniu własnych inicjatyw.
Rozstrzygnięcie konkursu nie było łatwe, a pod lupą znalazły się pomysły, których wcielenie w życie ma przynieść najwięcej korzyści dla środowiska.
Pomysłowość i kreatywność dzieci była dla nas inspirująca – skomentowała Aleksandra Smyczyńska, dyrektorka komunikacji E.ON w Polsce. – Wszystkie projekty były bardzo przemyślane. Każdy z nich miał realny wpływ na zmniejszenie śladu środowiskowego szkoły. Bardzo ucieszyło nas zaangażowanie uczniów i ich dojrzała świadomość tego, jak ważne są działania prośrodowiskowe.
W projekcie SłuchaMY Was wyłoniono aż 7 laureatów. 5 szkół otrzymało instalacje fotowoltaiczne, a 3 z nich również dofinansowanie na wdrożenie opracowanych ekoinicjatywy. Jakie projekty zostały nagrodzone?
Bananowy nawóz
Uczniowie warszawskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 „Klonowego Liścia” z dzielnicy Wawer przedstawili projekt na bananowy nawóz. W ramach inicjatywy skórki po owocach mają być przetwarzane na płynną konsystencję a następnie kompostowane. W ten sposób rośliny doniczkowe i zieleń przed szkołą otrzyma naturalny nawóz. Dzięki temu nie będzie potrzeby kupna sztucznych nawozów sklepowych szkodliwych dla środowiska, a tym samym zmniejszy się ilość odpadów, albowiem każdy nawóz sprzedawany jest zazwyczaj w plastikowych opakowaniach.
Nie jesz? Podziel się!
Szkoła Podstawowa nr 351 im. Bolesława Prusa z Woli chce stworzyć w swojej placówce jadłodzielnie dla dzieci, pracowników szkoły, a także rodziców. Projekt „Nie jesz? Podziel się!” ma na celu zapobieganie marnowaniu żywności oraz edukację dotyczącą wyrzucania jedzenia. Trzeba przyznać, że taka inicjatywa jest bardzo potrzebna, a żywność marnuje się nie tylko w plecach dzieci. Bo chociaż wszyscy znamy problem kanapek mieszkających w uczniowskich plecakach przez tydzień, to dużo żywności marnuje się również w domach. Przynoszenie jej do szkoły sprawia, że nic się nie ląduje w koszu na śmieci, a korzystają na tym również osoby z niestabilną sytuacją finansową.
Szkolny ekosystem
Szkoła Podstawowa nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Horsta wprowadzi na terenie szkoły własny ekosystem, w ramach którego powstaną budki dla ptaków, domki dla owadów i łąki kwietne. Placówka ma również w planach zorganizowanie wykładów mających na celu uświadomienie uczniów jak ważne dla przyrody są ekosystemy oraz zorganizowanie konkursu na komiksy w tematyce ściśle powiązanym z ekologią.
Jednym z kluczowych priorytetów w naszej dzielnicy jest ekologia, dlatego tym bardziej cieszy nas, że aż dwie z wawerskich szkół wygrały w konkursie na szkolne eko-inicjatywy. Pokazuje to, że kwestia eko-odpowiedzialności stała się nieodłącznym elementem kształcenia już od najmłodszych lat. Nagroda w postaci paneli fotowoltaicznych nie tylko przyczyni się do oszczędności, ale także w praktyce pokaże uczniom ze zwycięskich szkół wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. – Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer.
Bluszcz na akacji i zmniejszenie zużycia wody
Wśród nagrodzonych znalazła się również Szkoła Podstawowa nr 401 z Pragi – Południe, której uczniowie przygotują tablice informacyjne na temat fauny, ziołowe rabatki i domki dla owadów oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II z Bemowa, w której zostaną zainstalowane perlatory mające na celu zmniejszenie bieżącego użycia wody podczas korzystania z kranów, a zużyte bateria zostaną wymienione na ekologiczne wersje posiadające „ekoprzyciski”.
Wszystkie pomysły były bardzo ciekawe i wybór był naprawdę trudny. Dlatego do projektu dołączyła także Fundacja E.ON w Polsce, która przekazała darowiznę na dofinansowanie realizacji dodatkowych dwóch ekoprojektów – skomentowała Aleksandra Smyczyńska. – Wierzymy, że coraz więcej szkół będzie angażowało się w tego typu działania. Dlatego na stronie projektu SłuchaMY Was ze wszystkich zgłoszeń utworzymy bank pomysłów, które będą mogły posłużyć za inspirację dla innych.