Energa przekazała strażakom sprzęt do wycinki drzew

utworzone przez | lip 1, 2022 | Energa

Energa przekazała strażakom sprzęt do wycinki drzew

utworzone przez | lip 1, 2022 | Energa

Działanie jednostek straży pożarnej czy to ochotniczych czy państwowych wiąże się z dużym ryzykiem zawodowym. Strażacy w swojej pracy niejednokrotnie narażeni są na różnego rodzaju zagrożenia, mimo to bez nich ciężko byłoby uporać się z wydarzeniami losowymi, jakie codziennie przydarzają się podczas wypadków, nawałnic czy podczas ratowania ludzkiego życia. Energa zdając sobie sprawę z roli strażaków w funkcjonowaniu społeczeństwa przekazała specjalistyczny sprzęt do wycinki drzew. Gest ten na długo zostanie w pamięci straży pożarnej jako forma wsparcia, a także jako docenienie ich pracy i starań.

Energetycy współpracują ze Strażą Pożarną na co dzień, m.in. przy akcjach ratowniczo-gaśniczych, w przypadku których konieczne jest odłączenie zasilania przez Pogotowie Energetyczne. Przekazany przez Energa-Operator specjalistyczny sprzęt do wycinki drzew, ma pomóc strażakom w działaniach związanych z usuwaniem skutków nawałnic. Jest to również forma podziękowania za ich zaangażowanie, bez którego częstokroć szybkie przywrócenie dostaw energii elektrycznej do pozbawionych go w wyniku awarii masowych odbiorców, byłoby bardzo utrudnione – powiedziała Alicja Barbara Klimiuk Prezes Zarządu Energa-Operator. 

Firmy energetyczne, w tym także Energa – Operator, niezwykle często współpracują z jednostkami straży pożarnych chociażby podczas usuwania skutków nawałnic lub wycinki drzew w miejscach, w których zbyt wysokie konary zagrażają liniom energetycznym. Podczas wspólnie wykonywanych czynności, nie trudno zauważyć z jakimi problemami i deficytami sprzętowymi borykają się ochotnicze jednostki strażackie. Brak środków na odpowiedni sprzęt w wystarczającej ilości to niestety nie jedyny dyskomfort jaki dotyka strażaków, szczególnie tych, rozpoczynających pracę. Aby prawidłowo i bezpiecznie przeprowadzać akcje ratownicze szczególnie w miejscach gdzie może dojść do porażenia prądem potrzebne są odpowiednie szkolenia i wiedza. Te odbywają się na terenie poligonu energetycznego w Bąkowie. Zarówno pracownicy firmy Energa jak i strażacy otrzymują tam przestrzeń, aby wymienić się wiedzą, zdobyć nowe umiejętności, poznać zagrożenia związane przy pracy z prądem i popracować nad usprawnieniem komunikacji, która jest niezwykle ważna podczas wspólnych akcji w pobliżu infrastruktury elektroenergetycznej.

Strażacy powinni przechodzić systematycznie szkolenia, na przykład na naszym poligonie w Bąkowie, gdzie szkolimy naszych elektromonterów. Strażacy jadąc na akcje, czy to z Państwowej Jednostki Straży Pożarnej czy z Ochotniczej, muszą mieć podstawową wiedzę z zakresu działania tej infrastruktury na której działają, ponieważ biorą udział w tych akcjach ratowniczych. – dodaje Alicja Barbara Klimiuk Prezes Zarządu Energa-Operator.