Forum Wizja Rozwoju to konferencja, która porusza ważne dla polskiej gospodarki tematy. W tym roku rozmawiano o bezpieczeństwie, energetyce, małych elektrowniach wodnych, gospodarce morskiej, poruszono nawet tematy związane z troską o lokalne tożsamości i rozwój społeczności lokalnych. Głównym Partnerem wydarzenia tegorocznej edycji konferencji była Energa – dystrybutor energii elektrycznej w Polsce, więc nie mogło zabraknąć rozmów o bezpieczeństwie energetycznym, zielonej energii oraz o jej odnawialnych źródłach.
Grupa Energa ma w swoim portfolio projekty zarówno zeroemisyjne i niskoemisyjne. Jednocześnie rozwój odnawialnych źródeł energii to duże wyzwanie dla sieci dystrybucyjnych. W związku z tym Energa przykłada bardzo dużą wagę do zwiększenia nakładów inwestycyjnych i rozwoju tych sieci w celu zabezpieczenia odbioru i dostaw energii elektrycznej zarówno od producentów jak i do odbiorców końcowych. Istotnym wyznacznikiem i miernikiem zwiększenia inwestycji w obszarze sieci dystrybucyjnych są wydatki inwestycyjne. Dla porównania wydatki poniesione przez grupę w zeszłym roku to około 1,5 miliarda, a rok wcześniej to było 1 miliard 350 tysięcy. Identyfikujemy tu znaczący wzrost tych wydatków, który będzie również realizowany w latach przyszłych. – mówił na konferencji przedstawiciel grupy Energa Dominik Wadecki
Technologia fotowoltaiczna to kluczowy aspekt inicjatywy Grupy ORLEN zmierzającej do ustanowienia Polski hubem energii odnawialnej. Grupa Energa, spółka zależna PKN ORLEN, posiada jeden z najbardziej przyjaznych środowisku miksów energetycznych w kraju. Mówił o tym Szymon Wojnicki, Prezes Zarządu Energa Green Development, podczas dyskusji na temat zastosowań fotowoltaiki w energetyce:
Fotowoltaika jest jednym z filarów strategii Grupy Orlen do 2030 roku. Jako Energa Green Development rozwijamy różnego rodzaju projekty, a są to projekty zarówno rozproszone o mocy do 10 megawatów przyłączane na poziomie średniego napięcia, jak i te wielkoskalowe, na przykład projekt PV Mitra o mocy około 65 megawatów przyłączony do sieci wysokiego napięcia. Grupa Orlen jest niewątpliwie jednym z liderów transformacji energetycznej w Polsce, z kolei Grupa Energa należąca do Grupy Orlen jest w posiadaniu najbardziej zielonej floty energetycznej w kraju. Dynamicznie rozwijamy fotowoltaike. W najbliższym czasie dużą rolę będą odgrywały wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne przyłączane na poziomie średniego, wysokiego i najwyższego napięcia. W budowie mamy prawie 100 megawatów instalacji fotowoltaicznej, natomiast w przygotowaniu ponad 200 megawatów nowych projektów fotowoltaicznych.
Na konferencji nie zabrakło również wiedzy z zakresu magazynowania energii i wizji zielonego rozwoju. O hybrydowym magazynie w Bystrej opowiedział przedstawiciel Energa Wytwarzanie.
Magazynowanie energii w transformacji energetycznej będzie miało rolę kluczową. Energa Wytwarzanie posiada w swoich zasobach dwa wielkoskalowe magazyny energii. Jeden to jest Elektrownia Szczytowo – Pompowa w Żydowie o mocy 165 megawatów, a drugi to jest jeden z najnowocześniejszych w Europie, a na pewno najnowocześniejszy w Polsce magazyn energii bateryjny, na farmie wiatrowej Bystra. Głównym i najważniejszym zadaniem magazynu energii jest zmagazynowanie energii wtedy kiedy jest jej nadmiar w sieci, a wydanie jej do sieci w tym momencie kiedy jej po prostu brakuje. Magazynowanie energii to nie tylko tradycyjne magazyny, ale również mogą one mieć trochę inne formy, na przykład przetworzenie tej energii do postaci wodoru, tak zwany power to gas, czyli wykorzystanie nadmiarowej energii elektrycznej do elektrolizy i do pozyskania wodoru, który już będzie w tym momencie wodorem zielonym, pochodzącym ze źródeł odnawialnych. Dalej ten wodór może być wykorzystywany czy to w transporcie, czy to w procesach technologicznych, a nawet w procesach technologicznych rafineryjnych, i wówczas to paliwo też będzie miało taką charakterystykę o udziale już energii zielonej. Magazyny energii muszą być dochodowe. One spełniają w sieci energetycznej oprócz tej podstawowej funkcji również szereg innych funkcji jak zarządzanie częstotliwością w sieci czy wyrównoważenie bieżącej niestabilności źródeł OZE. Myślę, że w zakresie magazynowania energii Energa Wytwarzanie jest w czołówce polskiej energetyki i współgra z tym co się dzieje na świecie czy w Europie. Bardzo ważne wyzwania powstaną w związku z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, ponieważ tam będzie duży strumień energii, którym trzeba zarządzić, i który trzeba równoważyć, i tutaj te doświadczenia z pewnością będą dla nas bezcenne. – Ireneusz Rogala, kierownik Wydziału Kontroli Eksploatacji Energa Wytwarzanie.